ABC zaproszeń ślubnych

Zaproszenia ślubne. Doręczać, czy wysyłać? Wypisywać ręcznie, czy zlecić wypełnienie drukarni? Dostarczać na dwa miesiące przed, czy na pół roku przed terminem ślubu? Poznajcie najczęstsze pytania jakie nurtują przyszłych państwa młodych w kwestii zaproszeń ślubnych. Z nami rozwiejecie swoje wątpliwości, nabierając nieco pewności i oddechu przed ślubem.

Wysyłka

Pinterest.com

Pinterest.com

Jeśli zadajecie sobie pytanie, kiedy należy wysłać zaproszenie, odpowiedź jest szalenie prosta. Musicie zrobić to na tyle wcześnie, by wasi goście zdążyli zarezerwować sobie czas oraz przygotowali się do wesela. Nie, nie muszą mieć czasu, by wziąć kurs tańca, a zadbać o odpowiedni strój, makijaż, urlop w pracy, czy zamówić opiekę nad dziećmi. To także czas niezbędny na to, by pomyśleli, jaki prezent przyda się wam z okazji waszego święta. Dlatego też terminem optymalnym na wysłanie zaproszeń jest 3 miesiące przed datą ślubu, opcjonalnie na 2 miesiące przed, jeśli wcześniej nieoficjalnie zapraszaliście już swoich gości.

Planowanie

Planowanie zaproszeń to oddzielna sprawa. Warto zająć się nią już na kilka miesięcy przed ślubem. 5-6 miesięcy to termin, który powinien być zadowalający i wystarczający. To czas w którym macie możliwość porównania oferty przedstawianej przez różne firmy, wybranie tekstu jaki znajdzie się na zaproszeniach, dodatkowych szczegółów, czyli słowem jest to czas na swobodne rozplanowanie co, gdzie i za ile w kwestii ślubnych zaproszeń.

Wręczać, czy wysyłać

Pinterest.com

Pinterest.com

Wszystko zależy od stopnia zażyłości z waszymi gośćmi a także od odległości w jakiej mieszkacie. W dobrym tonie zawsze jest osobiście wręczyć zaproszenie na ślub, jednak jeśli część waszej rodziny, czy znajomych, których pragniecie zobaczyć na swoim ślubie i weselu mieszka w sporej odległości od was, możecie zaprosić ich za pośrednictwem poczty. Warto jednocześnie poinformować ich dodatkowo drogą telefoniczną o waszych planach i zaproszeniu dla nich, co zawsze jest formą bliższą osobistemu pojawieniu się z zaproszeniem w czyichś progach, niż suche wysłanie koperty.

Ile zaproszeń kupić

Pinterest.com

Pinterest.com

Zamawiając zaproszenia przygotujcie listę zaproszonych osób. To do niej dostosujcie liczbę zakupionych kartek, nigdy odwrotnie! Warto zamówić o kilka sztuk więcej, „na wszelki wypadek”. Jak wiadomo wypadki chodzą po ludziach, a kleks, czy pomyłka przy wypisywaniu zaproszeń może przerodzić się w nieuzasadnioną panikę, jeśli nie będziemy mieć pod ręką dodatkowej „czystej” kartki.

Ręcznie, czy w drukarni?

Pinterest.com

Pinterest.com

Wszystko zależy od osobistych preferencji. Przy większej ilości zapraszanych gości zwykle zleca się wypisywanie zaproszeń drukarni do której wysyłana jest lista nazwisk gości. W przypadku mniejszej ilości można zrobić to śmiało samemu. Z własnego doświadczenia jednak wiemy, że zawsze przyjemnie widziane są te zaproszenia, które wypisywane są odręcznie. Zwyczajnie świadczą o tym, iż Państwu Młodym naprawdę zależy na czyjejś obecności, a ponadto iż spersonalizowano je specjalnie dla nas. Nazwisko wpisane przez drukarkę wygląda na zaproszeniu dość formalnie i sucho.