Teksty do ślubnych zaproszeń

Oglądając zaproszenia ślubne z całą pewnością zauważyliście, iż teksty samych zaproszeń bardzo różnią się pomiędzy sobą. Postanowiliśmy pomóc wam nieco przy wyborze zaproszeń i wskazać najczęstsze typy tekstów, jakie znaleźć można szukając swojego wymarzonego zaproszenia. Oto one.

Treść standardowa

Foto: Zapi.pl

Foto: Zapi.pl

Zaproszenia standardowe są najpopularniejszymi jakie znaleźć można w drukarniach, sklepach internetowych, czy sklepach papierniczych. Ten rodzaj zaproszeń świetnie pasuje właściwie do każdej pary, dlatego jeśli myśli się o klasycznym ślubie i weselu warto wybrać właśnie takie zaproszenia. Treść podobnego zaproszenia brzmieć może:

Anna Kowalska i Adam Wieczorek

wraz z Rodzicami

zapraszają serdecznie

Sz. P. Annę i Michała Kowalewskich

na ślub, który miał będzie miejsce

dnia 01.01.2017 r. o godzinie 13:00

w Urzędzie Stanu Cywilnego w Poznaniu (parafii pw. św. Marka w Poznaniu).

Po uroczystości zaślubin miło będzie nam gościć Was

na przyjęciu weselnym, które będzie miało miejsce w Gospodzie Pod Dzwonem w Poznaniu,

przy ul. Kołaczka 33

Bardzo prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 30.10.2016 roku

Zaproszenia w stylu teatralnym

Foto: Zapi.pl

Foto: Zapi.pl

Ten typ zaproszeń stylizowany jest na sztukę teatralną. Dlatego też muszą być tu: nazwa sztuki, widzowie, termin wystawienia sztuki, skrót przedstawienia. Jak wygląda to w praktyce? A chociażby tak:

Teatr Zadowolonego Widza

ma zaszczyt zaprosić

Panią Antoninę Kruk oraz Joachima Gawlika

na uroczystą premierę sztuki: I żyli długo i szczęśliwie,

Występują:

Panna Młoda: Alicja Bachleda

Pan Młody: Jan Curuś

W pozostałych rolach: Świadkowie, x. Mateusz, Rodzice, Goście, Przechodnie

Akt I

Pierwsze Spotkanie

Dnia 14.02.2019 roku o godzinie 15:00

w Kościele pw. Panny Marii w Katowicach

Akt II

Kolacja we dwoje

Przyjęcie weselne odbędzie się w Gospodzie Podwawelskiej

w Karpaczu przy ul. Włoskiej 7

Akt III Czar Par

Tańce, hulanki, swawole.

Prosimy o potwierdzenie Państwa przybycia do dnia 15.12.2018 roku

pod numerem telefonu:

Alicja:123 456 789

Jan: 234 567 890

Zabawne zaproszenia

Treść tego rodzaju zaproszeń podana jest w lekkiej formie i z przymrużeniem oka. Takie zaproszenia chętnie wybierają osoby młode, zdystansowane o dużym poczuciu humoru. Istnieje bardzo duży ich wybór, dlatego z całą pewnością znaleźć można zaproszenie, którego treść wywoła uśmiech na twarzy, rozbawi i sprawi, że nabierze się ochoty na uczestniczenie w weselnej imprezie.

Romantyczne zaproszenia

Foto: Zapi.pl

Foto: Zapi.pl

Zwykle ten rodzaj zaproszeń rozpoczyna się od cytatu z Pisma Świętego lub aforyzmu o miłości. To oczywiście nie jedyne miejsca, w których znaleźć można tego typu treści, bowiem miłosne wiersze znaleźć można na końcu zaproszenia, czy na wkładkach, etc. Ten typ treści szczególnie chętnie wybierany jest przez Panie.

Krótkie zawiadomienia

Krótko, treściwie i na temat. Tak można najkrócej opisać zawiadomienia – znajdują się tu wyłącznie istotne informacje podane w prostej formie, bez upiększania treści. Można powiedzieć, iż to zaproszenia o wręcz prostej, żołnierskiej treści.

Foto: Zapi.pl

Foto: Zapi.pl

Staropolskie zaproszenia

Nie może na nich zabraknąć zwrotów charakterystycznych dla staropolszczyzny. Dlatego też na zaproszeniu powinny znaleźć się takie określenia jak Wielmożny Pan, Wielmożni Państwo, czy Mości Dobrodzieje. Obok nich trzeba też dodać zwrot typu mamy zaszczyt zaprosić, poczytujemy sobie za honor, etc. Im więcej dawnych słówek takich jak przeto, azaliż, itp., tym lepszy efekt. Jeśli wasza uroczystość weselna ma charakter w retro stylu, koniecznie wybierzcie takie właśnie zaproszenia.